230kg uusi maastaveto ennätys mitä olen yrittänyt pitkään ja mikä merkitsee paljon

16.11.2016 - 12:06

En tiedä mistä sain idean, mutta sellainen vain tuli tänään mieleen. Kun olin lähtemässä tänään töistä aloin jostain kumman syystä miettimään tänään maastavetoa ja uuden ennätyksen nostamista. Melkein koko matkan kotio asti mietin asiaa ja samalla mietin sitä kun viime viikolla mahtavan 220kg kolmen toiston sarjan jälkeen päätin ihan toista. Ajattelin viime viikon loistavan maastavedon jälkeen että tällä viikolla olisi luvassa jolloin 180kg - 200kg hieman suurempia sarjoja eikä mitään ennätys yrityksiä. En tajua mistä tuo tänään putkahti mieleen ja tämän jälkeen yritin vain saada tälläiset asiat pois mielestä. Ennätykset kun ovat ennätyksiä eikä niitä ihan joka kerta nosteta vaikka tuntuisikin olevan kunnossa. Juuri viime torstain rinta- & ojentajatreeni oli tästä lähin esimerkki, että treeni voi myös epäonnistua vaikka kuinka olisi kulkenut viimeaikoina.

Vaikka yritin tänään ennen kuntosalille menoa saada ajatukset pois ennätyksen yrittämisestä tai siis ajatuksissa tiesin nostavani 230kg niin kyllä tämä ajatus jäi vain päähän. Sanoisin tämän olleen kuitenkin vain parempia asia olla "tietoinen" etukäteen kun olisin alkanut yhtäkkiä miettimään tälläisiä asioita. Kun ennen treenin aloittamista on tiedossa mahdolliset ennätys yritkset niin tällöin siihen osaa varautua ja tehdä täten lämmittelyt hyvin. Extemporeen ennätys yritykset päätyvät helpommin epäonnistumiseen sillä ennen ennätyspainoja voi olla takana jo liikaa toistoja jolloin ei enään jaksa ennätyspainoilla. Itse lähdin maastavetoon tänään sillä asenteella, että jos lämmittelyt nousevat hyvin niin tällöin nostan painot uusiin ennätyslukemiin. Tämän otin myöskin huomioon lämmittelypainoissa sekä niiden toistomäärissä sillä en halunnut paljoa toistoja alle sekä en halunnut tuhlata liikaa voimia välipainoihin.

Lähdin liikkeelle normaalisti 100kg kuten aina maastavedossa. Tänään 100kg tuntui taas sille, että ei kiinnostanut taas nostaa niitä kun rauta nousi niin helposti. Tämän jälkeen nostin painot 150kg ja laskin toistomäärän viidestä kahteen jolla tein loput lämmittelyt joita oli 150kg jälkeen "vain" 180kg:lla. Tein siis lämmittelyt 100kg, 150kg sekä 180kg:lla jonka jälkeen nostin painot 230kg. Tietenkin nosto 180kg 230kg on iso, mutta ajattelin säästäväni paremmin voimia uusiin ennätyslukemiin. Tietenkin jollain 200kg olisi voinut tehdä vielä välissä jolloin nosto ennätyspainoihin olisi ollut pienempi, mutta ajattelin asiaa ihan voimien säästön kannalta en mikä olisi ollut parhain ratkaisu. Tosin en edes tiedä kumpi asia olisi ollut parempi eikä sillä nyt ole väliä, mutta tälläisiä asioita kannattaa miettiä kun tekee maastavetoa suurilla painoilla joko sarjoja tai ykkösiä.

[[{"fid":"425","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":"","field_folder[und]":"71"},"type":"media","attributes":{"height":375,"width":500,"class":"media-element file-default"}}]]

Kun raudassa oli 230kg painoja ja olin alkamassa sitä nostamaan niin silloin alkoi "normaaliin" tyyliin kamala jännistys ja "pelko". Mitään jännitystä ei ollut vielä kun kädet eivät olleet tangossa kiinni, mutta tämä asia muuttui heti kun laitoin kädet tankoon ja aloin ottamaan oikeaa otetta. Tämä on minulle ihan normaalia isommilla painoilla ja aina ollut ennätyspainojen kanssa, että alan siinä vaiheessa kun pitäisi alkaa nostamaan niin pumppaamaan sekä katsomaan käsien asentoa uudestaan. Tälläinen ylimääräinen pumppaaminen ja asennon tarkastaminen vain heikentää suoritusta ja niin kävi melkein myös tänään. Kun pitäisi alkaa nostamaan niin siinä kun säätää ihan jotain muuta ja jännitys sekä pelko kasvaa niin lähtökohdat nostamiseen heikkenevät sekunti sekunnilta. Näin on käynyt aikaisemmin, että olen liian kauan vatvonut asennon korjausta ja pumpannut tyhjiä nostoja liian kauan jolloin latautuminen on kadonnut. Tällöin en ole välttämättä saanut edes nostettua kertaakaan painoja kun kaikki latautuminen on mennyt asennon korjaamiseen. Tämä asennon korjaaminenkin johtuu vain ja ainoastaan jännityksestä ja pelosta alkaa nostamaan tankoa.

Tänään tuo pumppaaminen ja asennon korjaaminen oli pilata ennätys yrityksen, mutta lopulta päädyin nostamaan. Ennen kaikki yritykseni 225kg sekä 230kg ovat jääneet melkein aina lattiaan tai nousseet vain muutaman sentin lattiasta. Tänään 230kg nousi suhteellisen hyvin eikä tanko jäänyt oikeastaan paikoilleen ollenkaan vaan tanko nousi kokoajan. Muistaakseni ensimmäinen kerta 220kg taisi melkein jäädä hieman polvien yläpuolelle kunnes sain sen nostettua ylös asti. Kun tajusin 230kg nousevan niin sitä iloa ja fiilistä ei voi oikestaan kuvailla sillä se oli mahtava tunne. Saada vihdoin nostettua maastavedossa uusi ennätys mitä olen jahdannut pisimpään kaikista liikkeistä ja jossa on ollut paljon epäonnistumisia uusista ennätyksistä. 225kg sekä 230kg olen kokeillut nostaa monia kertoja, mutta kumpikaan paino ei vain ole ikinä ennen tätä päivää noussut. Vaikka tänään sain nostettua 230kg uudeksi maastaveto ennätykseksi niin maastavedo ei jäänyt tänään siihen vaan laskin painoja ja tein niin paljon toistoja kun vain sain. Aikaisemmin olen ennätyksien jälkeen lopettanut maastavedon tekemisen siihen paikkaan, mutta tänään jatkoin maastavetoa vielä 210kg yhden toiston, 180kg viisi toistoa sekä 150kg seitsemän toistoa.

Yleisesti maastaveto meni tänään todella hyvin ja jaksoin tehdä vielä hyvän määrän toistoja vielä ennätyspainojen jälkeenkin mikä yllätti. Oletin voimien menneen 230kg painoilla, mutta näin ei ollut vaan jaksoin hyvin loppuun saakka. Maastavedon jälkeen jatkoin kulmasoutua tangolla jossa minun oli tarkoitus tehdä kymmenen toiston sarjoja 90kg:lla. En sitten tietdä mitä ajattelin, mutta ensimmäinen sarja tuntui todella raskaalle ja teki oikeastaan vaikeaa saada tehtyä kymmentä toistoa. Aloin ajattelemaan olisiko maastaveto vain vaikuttaneen asiaan niin paljon, että se lähti heti syömään tehoja muista liikkeistä? Näin ei kuitenkaan ollut vaan tein hieman laskuvirheen painojen kanssa sillä en sitten jostain syystä laskenut tankoa mukaan. Kun minun oli tarkoitus tehdä 90kg niin teinkin todellisuudessa 120kg:lla. Eipä siis ihme kun ei oikein meinannut nousta sillä en ole koskaan edes yrittänyt kulmasoutua yli 100kg painoilla. Laskin painot sitten ensimmäisen sarjan jälkeen tuohon 90kg jolla jaksoin tehdä ihan normaalisti.

[[{"fid":"299","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":375,"width":500,"class":"media-element file-default"}}]]

Muutenkin jaksoin tehdä tänään lopputreenin hyvin ja normaaleilla painoilla joten tuo hirveä maastavedo ei vaikuttanut tänään muihin liikkeisiin. Tuo sinällään hieman yllätti, mutta toisaalta en tuota asiaa sillain edes ajatellut koko aikana maastavedon jälkeen. Tuota olisi ehkä kannattanut miettiä, että miten ja mitä tekee lopputreenissä kun on aloittanut treenin ennätyksellä. Vielä muutenkaan selässä ei tunnu painavan ihan niin hirveästi illan selkätreeni, mutta huomenaamulla asia on ihan varmasti toinen. Olen tässä treenin jälkeen ja treenin aikana yrittänyt venytellä selkää jotta se ei menisi ihan jumiin vaikka luulen sen silti menevän.

Selkätreeni

  • Maastaveto 100kg x10, 150kg x2, 180kg x2, 230kg x1, 210kg, x1, 180kg x5, 150kg x7
  • Kulmasoutu tanko 120kg x10, 2x10 90kg
  • Lat Rope Yankers 60kg x10, 3x10 70kg
  • Supersarja 3x ylätalja kapea 60kg x10 + ylätalja leveyä 60kg x10
  • Alatalja 3x10 100kg

Kesällä tulee noin 12 vuotta kun muutin Espooseen ja otin tuohon lähi Elixiaan jäsenyyden mikä oli silloin vieläkin lähempänä. Tuohon aikaan vaihtoehtoja ei ollut niin kuin mitä nyt on tarjolla ja esimerkiksi tässä Ison Omenan lähettyvillä on lähes kaikki ketjusalit mitä voi olla. Elixia oli 200m päässä ulko-ovelta ja silloin mukavasti sattui olemaan vielä avoimet ovet niin sinne pääsi kokeilemaan pari päivää. Lisäksi olin juuri muuttanut maalta kaupunkiin niin en tiennyt mistään mitään. Ainoa kuntosali minkä tiesin etukäteen pääkaupunkiseudulta oli Ruoholahden Mayors Gym.

Vieläkin ollaan tekstin kanssa perässä pari viikkoa kun en jaksanut alkuviikosta heti kirjoittaa toisen viikon perään kolmannen viikon tekstiä. Olen nyt siis kuntosalilla keskittynyt penkkiin nyt oikeasti viiden viikon ajan joista olen nyt kirjoittanut kaksi viikkoa ja tämä tulee olemaan kolmas viikko. Kokeilin vuoden vaihteessa tätä kolmen viikon penkki treenin tekemistä ja sain siitä niin hyvät kokemukset että nyt viisi viikkoa sitten päätin oikeasti kokeilla kolmen penkki treenin tekemistä pidemmällä aikavälillä.

Juuri ennen vuoden vaihdetta kokeilin tehdä kahden viikon ajan kolme penkki treeniä viikkoon. Tuolloin tein aika samanlaisia treenejä ja ainoa suurempi vaihtelevuus oli painot, toistomäärät sekä sarjamäärät. Kuitenkin huomasin että kahden viikon aikana yksikään penkki treeni ei mennyt huonosti eli palauduin treeneistä ja osasin "suunnitella" treenit koska yhdessäkään treenissä ei niin sanotusti epäonnistunut. Tein yleisesti jonkin perus penkin variaation ja useasti ketjuja käyttäen minkä lisäksi tein lattia penkkiä missä sitten saatoin epäonnistua mutta se oli suunniltua.

Olen ihmetellyt sitä että kun teinit käyvät kuntosalin wc:ssä niin osa laittaa wc:n vesihanan juoksemaan täysille sillä aikaa kun he ovat wc:ssä. Huomasin tai oikeastaan kuulin tämän taas eilen kun kävin Pitäjänmäen PTVGYM:llä treenaamassa. Olin tulossa salilta pois eli olin saanut treenini tehtyä ja kun pääsin pukuhuoneeseen kuulin taas kerran kuinka toisen wc:n vesihana veti täysillä. Otin siinä vaatteet pois ja menin suihkuun ja kun tulin suihkusta pois niin kuulin kuinka tölkki avattiin. Ei ollut sekään ensimmäinen kerta kun kuulen kuinka joku tölkki avataan wc:ssä ja koko tämän ajan wc:n vesihana veti täysillä.

Lauantaina 1.2. tein sen mitä minun pitänyt vuosia tehdä mutta mitä en ole vain tehnyt eli irtisanoin Elixian jäsenyyden. Jo vuosien ajan eli siitä lähtien kun kolmetoista vuotta sitten Elixian jäsenyyden hankin niin heti siitä lähtien olen enemmän tai vähemmän tuskaillut sen kanssa. Elixian jäsenyys on ollut minulla aina siitä asti kun alunperin Vammalasta Espooseen muutin niin se tämä on siinä mielessä aika "iso" asia ja pisin yhtäaikainen kuntosalin jäsenyys mikä minulla on ollut.